בית הספר לשחיה הגדול בישראל

שחייה לילדים

ילדים שלומדים לשחות בגיל צעיר מרגישים כי קל להם במסגרת החברתית והספורטיבית, שחייה היא פעילות גופנית מקיפה מבחינת פעילות שרירים ונשימה, הילד מפתח מיומנויות ספורטיביות, משמעת וקואורדינציה. קורסי השחייה מיועדים לילדים החל מגיל חמש וחצי.

 

 

בית הספר לשחייה מציע מגוון פעילויות לילדים, החל מגיל וחצי אך לא מעט הורים גם מבקשים לרשום את ילדיהם אפילו בגילאים צעירים הרבה יותר, כאשר היתרונות בקורס שחיה עבור ילדים צעירים ואפילו תינוקות מתחילים מחיזוק שרירים ועד חיזוק התקשורת שבין האונות במוח. לימודים שכאלו יכולים לא רק להתאים לגילאים שונים בילדות, אלא מותאמים גם עבור סגנון השחייה, רמת הידע וכמובן בלמידה פרטנית או למידה בתוך קבוצה.  

 

חוג שחיה לילדים – מה הן האפשרויות?

הרבה לפני הצלילה אל היתרונות המרובים שמצויים בבני נוער שוחים(וגם מבוגרים), מומלץ להכיר אילו לימודי שחיה לילדים יוכלו להתאים לילדים שלנו. הקורס הראשון הוא קורס הסתגלות למים, אשר מתאים לילדים מגילאי 4.5 עד 5.5 כאשר מטרותיו של הקורס נעות בין פיתוח יכולות ראשוניות של צלילה ועד להקניית תחושת במים. אך אם מדובר בילדים מעט יותר מתקדמים, ניתן לשלבם בקורסים המיועדים לגילאי שש עד שמונה שם יוכלו לשפר את טכניקות השחייה שלהם כמו חתירה, חזה וגב. כמו כן קיימים עוד 2 גם קורסים מתקדמים עד גילאי 11, אז יוכלו השחיינים הצעירים להנות גם משיפור גמישות וגם משיפור השליטה בשלל הטכניקות שלמדו עד כה. 

כמו כן ילדים אשר יבקשו לפתח ולעסוק בצורה הרבה יותר מעמיקה ואינטנסיבית, יוכלו לעשות זאת דרך קבוצת נוער לשחייה או קבוצת בוגרים, כאשר הגילאים המתאימים לקבוצת הנוער הם מגיל 11 עד 13 ועבור קבוצת הבוגרים מתאימים נערים מגיל ארבע עשרה ומעלה. קבוצת נוער עובדת על מרכיבי כושר ועוזרת בסיבולת ומהירת, ואילו קבוצת הבוגרים מעניקה גם כן דגש על מאפיינים אלו אבל עם אימון של עד כה שעה ושחייה של עד אלפיים מטרים בכל אימון. כמובן שמלבד אימונים קבוצתיים אלו, ניתן גם לקבוע שיעורים פרטניים אשר יוכלו להעניק תרגול והכוונה הרבה יותר אישיים ומדויקים עבור ילדינו. 

קורס שחיה לילדים עוזר גם בהכנת שיעורים

איזה הורה לא מבקש להסדיר את עניין שיעורי הבית של ילדיו? ללא וויכוחים מיותרים ובטח ללא התרוצצות ובזבוז זמן שלהם על המחשב או בעיסוקים אחרים. לא מעט מחקרים מצאו כי לימוד שחיה עבור ילדים יכול לעזור במגוון תחומים, הראשון שבהם הוא ביכולת הריכוז של הילדים והתפתחות מוחית קינה. בעזרת פעילות שחייה במים, מאפשרת בנייה נכונה של נוירונים ברחבי המוח, יכולת תקשורת טובה יותר בין האונות כמו שהזכרנו מעל ואפילו עוזרת ביכולת למידה של שפות. 

כל אלו מתאפשרים בזכות מספר פעולות המתקיימות עם פעילות השחייה, החל מגירוי נתיבי המוח ועד לשחרור מסביבי של אנדורפינים המסייעים בהפגה של כאבים, מצב רוח מרומם יותר וכמובן ריכוז. עם זאת שחייה במים מעניקה גם תחושת רגיעה מיידית, יחד עם פעילות ספורטיבית הדורשת ריכוז גבוהה ותנועות אשר חוזרות על עצמן ומובילות גם לשלווה פנימית ולרוגע כללי. כל אלו יעניקו גם למתבגרים וגם לילדים קטנים, את השלווה הרצוי בין שיעורי הבית ויאפשרו יכולות ריכוז חדות במיוחד. 

שחיה שומרת על התפתחות תקינה של שרירים ועצמות

הורים שעדיין מתלבטים לגבי רישום ילדיהם אל קורס שחיה לילדים, מומלץ שיכירו לא רק את היתרונות הקוגניטיביים שיש בפעילות ספורט שכזו אלא גם בהתפתחות תקינה גם של מערכת השרירים ושלד הגוף ממנה נהנים שחיינים רבים. יתרונות אלו מתאפשרים כמו שציינו עוד קודם דרך פעילות רחבה של שרירים רבים בגוף, הפעלה של ידיים ורגליים יחד ושמירה על ריכוז ויציבות לאורך כל התרגילים והשחייה. בנוסף לכך מופעלים שרירים שלאו דווקא פועלים בפעילויות ספורט אחרות, החל מהטרפזים ועד כתפיים, גב תחתון ואפילו שרירי הבטן וליבת השרירים. בצורה כזו מתאפשר פיתוח ובנייה רוחבי ומתוזמן של שרירי הגוף בקרב השחיינים הצעירים, שגם כמות הקלוריות שנשרפת היא די גבוה ביחס לפעילויות ספורט אחרות. 

 כל אלו מהווים יתרון משמעותי עבור ילדים בזמן בניית השרירים, כשפעילות השחייה גורמת לשיפור הטונוס של השרירים ובכך בונה שריר יציב וחזק. יתרה מכך, שחייה מאפשרת גם שליטה על דפוסי תנועה בריאים של ילדים בגילאים צעירים במיוחד, כך ניתן יהיה גם לשמור על תנועות נכונות של הגפיים, יציבות של עמוד השירה ואפילו נשימה נכונה. חשוב לזכור כי פעילות ספורטיבית בתוך המים, מאפשרת לא רק יתרונות רבים להתפתחות תקינה של השריר אלא מאפשרת גם ספורט ללא לחץ על השרירים או הגידים. הסיבה לכך היא שבמהלך השחייה כובד הגוף יורד עד אל 10% ממשקלו, דבר אשר מוביל לא רק ללחץ נמוך במיוחד על שרירי המתאמנים אלא גם על אחוז נמוך במיוחד של פציעות בקרב שחיינים גם מבוגרים וגם ילדים. 

 

שיפור ביטחון אישי גם של ההורים

קורס שחיה מותאם לילדים יכול להיות באמת מופלא כמו שראינו עד כה, אך מלבד כל היתרונות שמנינו עד כה חוגים אלו יכולים להעניק גם להורים מעט מנוחה וביטחון. הרי איזה הורה לא דואג כאחד הילדים נכנס אל המים? ככל הנראה שרובנו, לכן להעניק לילדינו כלים וטכניקות אשר יסייעו להם להתמודד בתוך המים בצורה עצמאית וללא פחד יוכלו לאפשר גם לנו ההורים להיות בראש שקט כשהם שוחים. 

אבל גם הביטחון העצמי של הילדים יכול להשתפר דרך חוגי שחיה, בין אם מדובר בקבוצות שחיה הדורשות אינטראקציה עם משתתפים נוספים ולמידה כיצד מתפקדים בקבוצה ועד לתקשורת עם המדריך ואפילו הערכה עצמית גבוהה יותר. כל אלו יוכלו להתאים ללא מעט ילדים, גם כאלו שקצת יותר נחבאים אל הכלים אך גם עבור כאלו בעלי בטחון עצמי, שרק זקוקים לפורקן שהוא אינו משחק בכדור או מול המסך. 

איך בוחרים לימודי שחיה לילדים?

בחירת קורסים או חוגים עבור ילדינו עלולים גם כן להיות הליך חיפוש ארוך, אשר דורש התאמה אל מגוון רחב של משתנים כמו זמני הפעילות, גודל הקבוצה ועוד. לכן בכדי לבחור קורס שחייה מתאים לילדים שלנו, חשוב בראש ובראשונה לוודא כי הבריכה שנבקש להכניס את הילד שלנו אליה אכן נקיה, מחוממת, כוללת אמצעי בטיחות וכמובן בעלת מסלולי שחיה ואביזרים מתאימים. פרמטר שני הוא כמובן המקצועיות של המדריכים, האם קיים פיקוח בנוגע להתקדמות החניכים והאם קיים יחס מקצועי ומעודד מהמדריכים. 

כמו כן לאחר בחירה של הקורס המתאים, חשוב גם לרכוש את האביזרים אשר יהיו מתאימים למידותיו של הילד כמו משקפת ובגד ים. לעיתים רכישה לא נכונה של משקפת עלולה להרוס את החוויה של השחיינים הצעירים, החל ממשקפות גדולות במיוחד שחודרות אל העיניים ומפריעות בזמן השחיה. ועד למשקפות קטנות שעלולות ללחוץ על העיניים ולגרום לשחיין ממש לא להנות. אביזר שני שיש לבחור בצורה נכונה הוא בגד ים שכן ילדים נוטים לגדול במהירות, לכן חשוב כי בגד הים לא יהיה קצר מידי או כבד מידי ובעיקר שלא יכביד על הילד בזמן השחייה.

ליצירת קשר לחץ כאן

 

שאלות נפוצות

השחייה מהווה תרגול מצוין לכל הגוף ומפעילה מערכת לב-עורקית, נשימתית ושרירית. היא מצוינת לשיפור הכושר הגופני והבריאות הכללית, מפחיתה מתח ומחזקת את הגוף.

חשוב לבחור בבגדי ים שמתאימים למטרת השחייה ולסוג הפעילות שתבצעו. כמו כן, חשוב לבחור בבגדי ים המתאימים לצורת הגוף והמשתנים בהתאם לכושר הפיזיולוגי שלכם.

חשוב להיות זהירים ולעקוב אחר הנחיות הבטיחות כמו לא לשחות לבד, להימנע משחייה לאחר האכילה, להישמע לגופם שלנו ולעצור את הפעילות במקרה של כאבים או בעיות רפואיות.

ישנם מספר דרכים לשפר את הטכניקה שלכם בשחייה כמו לקחת שיעורי שחייה, לצפות בסרטוני הדגמה ולתרגל

דילוג לתוכן